Ποιοι είναι οι πιθανοί αντίπαλοι

«Κληρώνει» για τις ελληνικές ομάδες σε Champions League και Europa League

22/07/18 • 22:56 | UPD 22/07/18 • 23:06

Newsroom eleftherostypos.gr

Στη Νιόν θα είναι την Δευτέρα 23/7  στραμμένη η προσοχή των ελληνικών ομάδων που μετέχουν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, καθώς στην έδρα της UEFA θα πραγματοποιηθούν οι κληρώσεις για τον τρίτο προκριματικό γύρο σε Champions League και Europa League.

ΑΕΚ και Ολυμπιακός κάνουν… πρεμιέρα στις κληρώσεις της αγωνιστικής περιόδου 2018-19, ενώ ΠΑΟΚ, Ατρόμητος και Αστέρας Τρίπολης θα μάθουν τους επόμενους αντιπάλους τους, εφόσον ξεπεράσουν το «εμπόδιο» που έχουν να αντιμετωπίσουν στον β΄ γύρο. Ο ΠΑΟΚ θα συμμετάσχει την Δευτέρα και στην κλήρωση του Champions League και σε αυτήν του Εuropa League (για να ξέρει αντίπαλο σε περίπτωση αποκλεισμού).

Η βαθμολογία των χωρών μπαίνοντας στην ευρωπαϊκή μας σεζόν:
11η Αυστρία 25.050 (με 5 ομάδες)
12η Ολλανδία 23.833 (με 5 ομάδες)
13η Δανία 23.025 (με 4 ομάδες)*
14η Ελβετία 23.000 (με 5 ομάδες)
15η Τσεχία 22.975 (με 5 ομάδες)
16η ΕΛΛΑΔΑ 22.500 (με 5 ομάδες)
17η Κροατία 22.000 (με 4 ομάδες)
*Η Δανία έχει ανέβει μιας και έχει πάρει ήδη βαθμούς φέτος από τις ομάδες της.

Ετσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση ο κίνδυνος του να χάσουμε ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο από την σεζόν 2020/21 είναι πιο ορατός από ποτέ.

Τι σημαίνει η κάθε θέση για την σεζόν 2020/2021:
Η 11η και η 12η θέση:
Ο πρωταθλητής play-off (Champions League)
Ο δεύτερος 2ο προκριματικό γύρο (Champions League)
Ο Κυπελλούχος απευθείας στους ομίλους Europa League
Ο τρίτος 3ο προκριματικό γύρο (Εuropa League)
Ο τέταρτος, 2ο προκριματικό γύρο (Europa League)

Η 13η και η 14η θέση:
Ο πρωταθλητής 3ο προκριματικό γύρο (Champions League)
Ο δεύτερος 2ο προκριματικό γύρο (Champions League)
O Κυπελλούχος 3ο προκριματικό γύρο (Europa League)
Ο τρίτος και ο τέταρτος, 2ο προκριματικό γύρο (Europa League)

Η 15η θέση:
Ο πρωταθλητής 2ο προκριματικό γύρο (Champions League)
Ο δεύτερος 2ο προκριματικό γύρο (Champions League)
O Κυπελλούχος 3ο προκριματικό γύρο (Europa League)
Ο τρίτος και ο τέταρτος, 2ο προκριματικό γύρο (Europa League)

Η 16η και 17η θέση:
Ο πρωταθλητής 2ο προκριματικό γύρο (Champions League)
Ο Κυπελλούχος 3ο προκριματικό γύρο (Europa League)
Ο δεύτερος 2ο προκριματικό γύρο (Europa League)
Ο τρίτος 1ο προκριματικό γύρο (Europa League)
Δεν θα έχουμε πέμπτη ομάδα στην Ευρώπη

Οι υποψήφιοι αντίπαλοι των ελληνικών

Champions League

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ θα μάθουν είτε τους αντιπάλους τους είτε τα ζευγάρια από τα οποία θα προκύψουν αυτοί στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League, μέσα από την κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί στη 13:00, με τα πρώτα ματς να διεξάγονται το διήμερο 7-8 Αυγούστου και τις ρεβάνς στις 14. Βεβαίως, οι δύο ομάδες, που τερμάτισαν στην πρώτη και στη δεύτερη θέση της Superleague αντίστοιχα, δεν αποκλείεται να καταλήξουν στην προκριματική φάση του Europa League, επομένως τις απασχολεί, έστω σε μικρότερο βαθμό, η κλήρωση της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Αναλυτικά:

Ισχυροί

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)

Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) – Βιντεότον (Ουγγαρία)

Σέλτικ (Σκωτία) – Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)

Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) – Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία)

Αστάνα (Καζακστάν) – Μίντιλαντ (Δανία)

Κουκέσι (Αλβανία) – Kαραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)

Ανίσχυροι

ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ (Λευκορωσία) – Ελσίνκι (Φινλανδία)

Ντινάμο Ζάγκρεμπ (Κροατία) – Χάποελ μπερ Σεβά (Ισραήλ)

Σκεντίγια (ΠΓΔΜ) – Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία)

Κλουζ (Ρουμανία) – Μάλμε (Σουηδία)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) – Σουντούβα (Λιθουανία)

ΑΕΚ (Ελλάδα)

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στο ταμπλό των μη πρωταθλητών και φυσικά έχει την τεράστια πρόκληση της Βασιλείας μπροστά του στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League, με την οποία θα αναμετρηθεί την προσεχή Τρίτη (24/07, 20:30) στην Τούμπα. Αν προκριθεί, στον τρίτο προκριματικό θα τεθεί αντιμέτωπος με μία εκ των παρακάτω τεσσάρων ομάδων από το γκρουπ των ανίσχυρων, διεκδικώντας την πρόκρισή του στα play offs του Champions League. Σε περίπτωση αποκλεισμού στον τρίτο προκριματικό, ο ΠΑΟΚ θα περάσει απευθείας στους ομίλους του Europa League.

Αναλυτικά:

Ισχυροί

Μπενφίκα (Πορτογαλία)

ΠΑΟΚ (Ελλάδα) – Βασιλεία (Ελβετία)

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)

Άγιαξ (Ολλανδία – Στουρμ Γκρατς)

Ανίσχυροι

Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)

Σπάρτακ Μόσχας (Ρωσία)

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)

Europa League

Η κλήρωση που αφορά στις ελληνικές ομάδες που θα συμμετάσχουν στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League είναι προγραμματισμένη για την ίδια ημέρα στις 15:00, με τα ματς να διεξάγονται στις 9 και στις 16 Αυγούστου.

Δεδομένα σε αυτόν θα δώσει το παρόν ο Ολυμπιακός, ο οποίος βρίσκεται στο γκρουπ των ισχυρών. Στον «αέρα» είναι η συμμετοχή των Ατρόμητου και Αστέρα Τρίπολης, οι οποίοι αντιμετωπίζουν τις Ντιναμό Μπρεστ και Χιμπέρνιαν αντίστοιχα στο πλαίσιο του δεύτερου προκριματικού, και βρίσκονται στο γκρουπ των ανίσχυρων εν όψει του τρίτου. Όσο για τον ΠΑΟΚ, σε περίπτωση αποκλεισμού από τη Βασιλεία θα «υποβιβαστεί» στον τρίτο προκριματικό του Europa League, αλλά στο γκρουπ των ισχυρών.

Αναλυτικά:

Ισχυροί

Σεβίλλη (Ισπανία) – Ούιπεστ (Ουγγαρία)

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)

ΠΑΟΚ (Ελλάδα) – Βασιλεία (Ελβετία) / όποιος αποκλειστεί

B36 Τόρσαβν (Νησιά Φερόε) – Μπεσίκτας (Τουρκία)

Ολυμπιακός (Ελλάδα)

Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) – Άγιαξ (Ολλανδία) / όποιος αποκλειστεί

Σπάρτακ Σουμποτίτσα (Σερβία) – Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)

Στιάρναν (Ισλανδία) – Κοπεγχάγη (Δανία)

Μπράγκα (Πορτογαλία)

Ρουντάρ Βελένιε (Σλοβενία) – Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)

Γάνδη (Βέλγιο)

Γκενκ (Βέλγιο) – Φόλα Έσχ (Λουξεμβούργο)

Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) – Άλκμααρ (Ολλανδία)

Τσικχούρα Σάκχερε (Γεωργία) – Μάριμπορ (Σλοβενία)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) – Ραντνίτσκι Νις (Σερβία)

Φέγιενορντ (Ολλανδία)

Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)

Λειψία (Γερμανία) – Χάκεν (Σουηδία)

Παρτιζάν (Σερβία) – Τρακάι (Λιθουανία)

Αμπερντίν (Σκωτία) – Μπέρνλι (Αγγλία)

Ριέκα (Κροατία)

Σεράγεβο (Βοσνία) – Αταλάντα (Ιταλία)

Μόλντε (Νορβηγία) – Λάτσι (Αλβανία)

Βέντσπιλς (Λετονία) – Μπορντό (Γαλλία)

Ούφα (Ρωσία ) – Ντομζάλε (Σλοβενία)

Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία) – Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

Ανίσχυροι

Γιαγκελόνια (Πολωνία) – Ρίο Άβε (Πορτογαλία)

Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)

Χιμπέρνιαν (Σκωτία) – Αστέρας Τρίπολης (Ελλάδα)

Μπασακσεχίρ (Τουρκία)

Τζουγκάρντεν (Σουηδία) – Μάριουπολ (Ουκρανία)

Ντουναϊσκά Στρέντα (Σλοβακία) – Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)

Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) – Σλάβια Σόφια (Βουλγαρία)

Σαχτάρ Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία) – Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) – Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία)

ΛΑΣΚ Λιντζ (Αυστρία) – Λίλεστρομ (Νορβηγία)

Λουκέρνη (Ελβετία)

Σεντ Γκάλεν (Ελβετία) – Σάρπσμποργκ (Νορβηγία)

Σίγκμα Όλομουτς (Τσεχία)

Βιτόρουλ (Ρουμανία) – Φιτέσε (Ολλανδία)

Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία) – Ατρόμητος (Ελλάδα)

Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) – Χαφνάρφιορντουρ (Ισλανδία)

Ντάνταλκ (Ιρλανδία) – ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)

Ζάλγκιρις Βίλνιους (Λιθουανία) – Βαντούζ (Λιχτενστάιν)

Όσιγιεκ (Κροατία) – Ρέιντζερς (Σκωτία)

Μπρόντμπι (Δανία)

Νόρντζελαντ (Δανία) – ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)

Γκόρνικ Ζάμπρζε (Πολωνία – Τρέντσιν (Σλοβακία)

Μπάλζαν (Μάλτα) – Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)

Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία)

Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν) – Πιούνικ (Αρμενία)

Χόνβεντ (Ουγγαρία) – Προγκρές Νίντελκορν (Λουξεμβούργο)

Η σειρά των προκριματικών γύρων σε Champions League και Europa League:

-Πρώτος προκριματικός

-Δεύτερος προκριματικός

-Τρίτος προκριματικός

-Play offs

-Φάση των ομίλων