Μουντιάλ 2018: Η Ρωσία νίκησε την Αίγυπτο και ουσιαστικά πήρε την πρόκριση [βίντεο]

19/06/18 • 23:09 | UPD 19/06/18 • 23:11

Με τρία τέρματα μέσα σε 15 λεπτά στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Ρωσία φόρτωσε με γκολ και την Αίγυπτο (3-1) και σκέφτεται από τώρα τον αντίπαλο της στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Τσερτσέσοβ εντυπωσίασε για δεύτερο σερί ματς, κέρδισε με 3-1 την Αίγυπτο,  και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στους «16» (για να την χάσει θα πρέπει να κερδίσει η Σαουδική Αραβία και τα δύο επόμενα παιχνίδια της, καλύπτοντας και τη διαφορά τερμάτων).

Γκολ: 47′ αυτ. Φατχί, 59′ Τσερίσεβ, 62′ Τζιούμπα / 73′ πέν. Σαλάχ

Κίτρινη κάρτα: 84′ Σμολόβ / 57′ Τρεζεγκέ

Ρωσία (Στανισλάβ Τσερτσέσοβ): Ακινφέεβ, Φερνάντες, Ιγκνασέβιτς, Κουτεπόβ, Ζιρκόβ (86’ Κουντρισόβ), Σαμέντοβ, Ζόμπνιν, Γκαζίνσκι, Τσερίσεβ (74’ Κουζιάεβ), Γκολοβίν, Τζιούμπα (79’ Σμόλοβ)

Αίγυπτος (Έκτορ Κούπερ): Ελ-Σενάουι, Φατί, Χεγκάζι, Αλί Γκαμπρ, Αμπντελσαφί, Ελνένι (64’ Ουάρντα), Χαμέντ, Σαΐντ, Τρεζεγκέ (68’ Σόμπι), Μόχσεν (82’ Καχράμπα), Σαλάχ