Αφιέρωμα του et magazine

Μουντιάλ 2018: Αυτά είναι τα γήπεδα-κοσμήματα της Ρωσίας [εικόνες]

Sorry. No data so far.

14/06/18 • 00:31 | UPD 16/06/18 • 15:52

Εκατομμύρια ποδοσφαιρόφιλοι σε όλο τον κόσμο θα «προσκυνήσουν» στα γήπεδα της Ρωσίας για το Μουντιάλ 2018!

Εκατομμύρια ποδοσφαιρόφιλοι σε όλο τον κόσμο θα «προσκυνήσουν» στα γήπεδα της Ρωσίας για το Μουντιάλ 2018!

Από τις 14 Ιουνίου οι λάτρεις του ποδοσφαίρου στρέφουν το βλέμμα τους στη Ρωσία, όπου διεξάγεται το Mundial . Πρόκειται για την πρώτη επιστροφή της διοργάνωσης σε ευρωπαϊκό έδαφος από το 2006 (τότε είχε διεξαχθεί στη Γερμανία), γεγονός που προσδίδει μία παραπάνω λάμψη, αν και η Ελλάδα έχει αποκλειστεί, όπως επίσης και οι τέσσερις φορές Ιταλοί παγκόσμιοι πρωταθλητές.

Στο Mundial του 2018 συμμετέχουν 32 ομάδες σε 12 ομίλους. Στο σύνολο τους οι αγώνες θα είναι 65 και θα διεξαχθούν σε 12 στάδια. Η τελετή έναρξης και η τελετή λήξης του Mundial θα γίνει στο στάδιο Luzhniki στη Μόσχα, το οποίο είναι και το μεγαλύτερο της διοργάνωσης με 81.000 θέσεις. Στον αντίποδα, το στάδιο Kaliningrad είναι το μικρότερο με 35.212 θέσεις. Πάμε όμως να τα γνωρίσουμε χάρις στο ET Magazine στο EleftherosTypos.gr.

Τα γήπεδα του Mundial 2018:

Luzhniki – Μόσχα – 80.000 θέσεις (Εγκαίνια: 1956)

Αγώνες:

14 Ιουνίου στις 18:00: Ρωσία-Σαουδική Αραβία – 1ος Όμιλος

17 Ιουνίου στις 18:00: Γερμανία-Μεξικό – 6ος Όμιλος

20 Ιουνίου στις 15:00: Πορτογαλία-Μαρόκο – 2ος Όμιλος

26 Ιουνίου στις 17:00: Δανία-Γαλλία – 3ος Όμιλος

1 Ιουλίου στις 17:00: Αγώνας για τη φάση των 16

11 Ιουλίου στις 21:00: Ημιτελικός

15 Ιουλίου στις 18:00: Τελικός

Στάδιο Αγίας Πετρούπολης – Αγία Πετρούπολη – 67.000 θέσεις (Εγκαίνια: 2017)

Αγώνες:

15 Ιουνίου στις 17:00: Μαρόκο-Ιράν – 2ος Όμιλος

19 Ιουνίου στις 21:00: Ρωσία-Αίγυπτος – 1ος Όμιλος

22 Ιουνίου στις 15:00: Βραζιλία-Κόστα Ρίκα – 5ος Όμιλος

26 Ιουνίου στις 21:00: Νιγηρία-Αργεντινή – 4ος Όμιλος

3 Ιουλίου στις 17:00: Αγώνας για τη φάση των 16

10 Ιουλίου στις 21:00: Ημιτελικός

14 Ιουλίου στις 17:00: Ματς για την τρίτη θέση

Στάδιο Fisht – Σότσι – 48.000 θέσεις (Εγκαίνια: 2013)

Αγώνες:

15 Ιουνίου στις 21:00: Πορτογαλία-Ισπανία – 2ος όμιλος

18 Ιουνίου στις 18:00: Βέλγιο-Παναμάς – 7ος όμιλος

23 Ιουνίου στις 18:00: Γερμανία-Σουηδία – 6ος όμιλος

26 Ιουνίου στις 17:00: Αυστραλία-Περού – 3ος όμιλος

30 Ιουνίου στις 21:00: Ματς για τη φάση των 16

7 Ιουλίου στις 21:00: Προημιτελικός

Αρένα Αικατερινούπολης – Αικατερινούπολη – 45.000 θέσεις (Εγκαίνια: 1957)

Αγώνες:

15 Ιουνίου στις 17:00: Αίγυπτος-Ουρουγουάη – 1ος Όμιλος

21 Ιουνίου στις 17:00: Γαλλία-Περού – 3ος Όμιλος

24 Ιουνίου στις 20:00: Ιαπωνία-Σενεγάλη – 8ος Όμιλος

27 Ιουνίου στις 19:00: Μεξικό-Σουηδία – 6ος Όμιλος

Αρένα Καζάν – Καζάν – 45.000 θέσεις (Εγκαίνια: 2013)

Αγώνες:

16 Ιουνίου στις 13:00: Γαλλία-Αυστραλία – 3ος όμιλος

20 Ιουνίου στις 21:00: Ιράν-Ισπανία – 2ος όμιλος

24 Ιουνίου στις 21:00: Πολωνία-Κολομβία – 8ος όμιλος

27 Ιουνίου στις 17:00: Νότια Κορέα-Γερμανία – 6ος όμιλος

30 Ιουνίου στις 17:00: Ματς για τη φάση των 16

6 Ιουλίου στις 21:00: Προημιτελικός

Στάδιο Νίζνι Νόβγκοροντ – Νίζνι Νόβγκοροντ – 45.000 θέσεις (Εγκαίνια: 2018)

Αγώνες:

18 Ιουνίου στις 15:00: Σουηδία-Νότια Κορέα – 6ος όμιλος

21 Ιουνίου στις 21:00: Αργεντινή-Κροατία – 4ος όμιλος

24 Ιουνίου στις 15:00: Αγγλία-Παναμάς – 7ος όμιλος

27 Ιουνίου στις 21:00: Ελβετία-Κόστα Ρίκα – 5ος όμιλος

1 Ιουλίου στις 21:00: Ματς για τη φάση των 16

6 Ιουλίου στις 17:00: Προημιτελικός

Αρένα Ροστόφ –  Ροστόφ – 45.000 θέσεις (Εγκαίνια: 2018)

Αγώνες:

17 Ιουνίου στις 21:00: Βραζιλία-Ελβετία – 5ος όμιλος

20 Ιουνίου στις 18:00: Ουρουγουάη-Σαουδική Αραβία – 1ος όμιλος

23 Ιουνίου στις 21:00: Νότια Κορέα-Μεξικό – 6ος όμιλος

26 Ιουνίου στις 21:00: Ισλανδία-Κροατία – 4ος όμιλος

2 Ιουλίου στις 21:00: Ματς για τη φάση των 16

Αρένα Σαμάρα – Σαμάρα – 45.000 θέσεις (Εγκαίνια: 2018)

Αγώνες:

17 Ιουνίου στις 16:00: Κόστα Ρίκα-Δανία 5ος όμιλος

21 Ιουνίου στις 19:00: Δανία-Αυστραλία 3ος όμιλος

25 Ιουνίου στις 18:00: Ουρουγουάη-Ρωσία 1ος όμιλος

28 Ιουνίου στις 18:00: Σενεγάλη-Κολομβία 8ος όμιλος

2 Ιουλίου στις 18:00: Ματς για τη φάση των 16

7 Ιουλίου στις 18:00: Προημιτελικός

Αρένα Mordovia – Σαράνσκ – 45.000 θέσεις (Εγκαίνια: 2018)

Αγώνες:

16 Ιουνίου στις 19:00: Περού-Δανία – 3ος όμιλος

19 Ιουνίου στις 18:00: Κολομβία-Ιαπωνία – 8ος όμιλος

25 Ιουνίου στις 21:00: Ιράν-Πορτογαλία – 2ος όμιλος

28 Ιουνίου στις 21:00: Παναμάς-Τυνησία – 7ος όμιλος

Στάδιο Βόλβογκραντ – Βόλβογκραντ – 45.000 θεατές (Εγκαίνια: 2018)

Αγώνες:

18 Ιουνίου στις 21:00: Τυνησία-Αγγλία – 7ος όμιλος

22 Ιουνίου στις 18:00: Νιγηρία-Ισλανδία – 4ος όμιλος

25 Ιουνίου στις 17:00: Σαουδική Αραβία-Αίγυπτος – 1ος όμιλος

28 Ιουνίου στις 17:00: Ιαπωνία-Πολωνία – 8ος όμιλος

Στάδιο Spartak – Μόσχα – 42.000 θέσεις (Εγκαίνια: 2014)

Αγώνες:

16 Ιουνίου στις 16:00: Αργεντινή-Ισλανδία – 4ος Όμιλος

19 Ιουνίου στις 15:00: Πολωνία-Σενεγάλη – 5ος Όμιλος

23 Ιουνίου στις 15:00: Βέλγιο-Τυνησία – 2ος Όμιλος

26 Ιουνίου στις 17:00: Σερβία-Βραζιλία – 3ος Όμιλος

3 Ιουλίου στις 21:00: Ματς για τη φάση των 16

Στάδιο Καλίνινγκραντ – Καλίνινγκραντ – 35.212 θέσεις (Εγκαίνια: 2018)

Αγώνες:

16 Ιουνίου στις 21:00: Κροατία-Νιγηρία – 4ος όμιλος

22 Ιουνίου στις 20:00: Σερβία-Ελβετία – 5ος όμιλος

25 Ιουνίου στις 20:00: Ισπανία-Μαρόκο – 2ος όμιλος

28 Ιουνίου στις 20:00: Αγγλία-Βέλγιο – 7ος όμιλος

Διαβάστε όλες τις ειδήσεις για το Μουντιάλ 2018 με ένα κλικ ΕΔΩ