04/02/17 • 20:42 | UPD 04/02/17 • 20:42

Γλίτωσε το «έμφραγμα» η ΑΕΚ που νίκησε 71-65 την Κύμη

Η ΑΕΚ επικράτησε με 71-65 της Κύμης, στο ΟΑΚΑ, για την 16η αγωνιστική της Α1, χάρη σε τρίποντο του ΜακΓκρθ στα 27΄΄ πριν τη λήξη κι ενώ ο Σιγκούνας είχε αστοχήσει πριν από πλευράς φιλοξενούμενων.

Αυτή ήταν η 13η νίκη της Ένωσης, με την οποία σταθεροποιήθηκε στην πρώτη τριάδα, σε συνδυασμό με την ήττα του Κολοσσού στην Πάτρα από τον Προμηθέα. Πρώτος σκόρερ των «κιτρινόμαυρων» ο Ντούσαν Σάκοτα με 20 πόντους, ενώ Σταμάτης, Όρτον και Σχίζας ήταν οι καλύτεροι των φιλοξενούμενων. Η Ένωση πάντως ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με… 5/32 τρίποντα (15%) με τον Ούκιτς να έχει 0/5, τον Ντίξον 1/8, τον Βασιλειάδη 1/6 και τον Σάκοτα 0/3. Σημαντική δουλειά έκανε ο Ελονού στα ριμπάουντ με 8 σημειώνοντας και 7 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-35, 48-49, 71-65

Η Κύμη μπήκε πιο δυνατά και με τον πρωταγωνιστή τον Σχίζα στο σκοράρισμα ξέφυγε με +10, 5-15, αλλά και 7-17 με 2/2 βολές του Όρτον. Ούκιτς και Σάκοτα «υπέγραψαν» ένα σερί 5-0 για την ΑΕΚ, 12-17, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τζαμπ σουτ του Κουκουλά, 12-19. Η ΑΕΚ αντέδρασε με πολυφωνία στην επίθεση (Ελονού, Ντίξον, Σάκοτα και Βασιλειάδης) ισοφαρίζοντας σε 27-27, 4:30΄΄ πριν το ημίχρονο, με 2/2 βολές του τελευταίου.

Εύστοχος από τη γραμμή των βολών και ο Σάκοτα, έδωσε το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» λίγο αργότερα, 29-28. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές… χέρια (ο Σταμάτης πήρε τη σκυτάλη από τον Σχίζα από πλευράς φιλοξενούμενων) μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, η οποία βρήκε τις δύο αντιπάλους ισόπαλες 35-35. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς επέμεναν να δοκιμάζουν… το χέρι τους έξω από τα 6.75 στην 3η περίοδο, απ’ όπου ήταν ιδιαίτερα άστοχοι (3/25 στο 30ο λεπτό).

Παρά την υπεροχή της στον τομέα των ριμπάουντ (23 η ΑΕΚ έναντι 31 των φιλοξενούμενων), η Κύμη δεν κατάφερε να ξεφύγει, 45-45 στο πληρώνοντας τα 14 λάθη της σε 30 λεπτά. Ο Όρτον έφτασε τους 11 πόντους (όσους είχε και ο Σχίζας από τη 2η περίοδο, ενώ 12 μετρούσε ο Σταμάτης), με την Κύμη να προηγείται με έναν πόντο 48-49, με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου. Στον αντίποδα, οι «κιτρινόμαυροι» βασίστηκαν στον Ντούσαν Σάκοτα (16π., 5ρ.), 7 ριμπάουντ είχε μαζέψει και ο Ελονού, με τους Βασιλειάδη και Ντίξον να έχουν πετύχει από 9 πόντους στο ίδιο διάστημα.

Μάχη «σώμα με σώμα» έγινε στην 3η περίοδο: Αρχικά ο Τσούπκοβιτς έδωσε προβάδισμα στην Κύμη με 37-40, το οποίο… πήρε πίσω για την ΑΕΚ με δικό του τρίποντο ο Κώστας Βασιλειάδης. Ο Όρτον ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους (45-45) στο 28′, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται, 48-49 υπέρ της Κύμης.

Το καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ στην 4η περίοδο της έδωσε πλεονέκτημα, όταν με τρίποντο του Λαρεντζάκη και πόντους των Ούκιτς και Εολνού, η ΑΕΚ προσπέρασε με +6 (55-49) στο 32′. Οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν και με +8 (66-58). Ομως, η Κύμη «ροκάνισε» τη διαφορά, πλησίασε απειλητικά δια χειρός Σταμάτη, 68-65, 1.20΄΄ πριν τη λήξη, με τον Σιγκούνα να αποδεικνύεται «μοιραίος» των φιλοξενούμενων, όταν στα 40» αστόχησε για τρεις χάνοντας την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Εύστοχος αποδείχτηκε, όμως ο ΜακΓκραθ για την ΑΕΚ στα 27» (71-65) που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Διαμαντής-Μαλαμάς-Ζαχαρής

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Ούκιτς 8, Ελονού 7, Βασιλειάδης 11 (1), Λαρεντζάκης 6 (1), Ουίλιαμς 3 (1), ΜακΓκραθ 3 (1), Χαριτόπουλος, Ντίξον 13 (1), Τσαλμπούρης, Σάκοτα 20

ΚΥΜΗ (Βασίλης Μπρατσιάκος): Σχίζας 11 (1), Τσούπκοβιτς 5 (1), Σταμάτης 18 (1), Πάλμπλαντ 1, Όρτον 15, Σιγκούνας 8 (2), Κατράνας, Τζόλος, Κουκουλάς 7, Κωνσταντακόπουλος.