Ο Παναιτωλικός νίκησε την Λάρισα με 2-1 με πρωταγωνιστή τον Μαρκόφσκι

06/11/16 • 17:14 | UPD 06/11/16 • 17:14

Με γκολ του Μαρκόφσκι λίγο πριν τελειώσει ο αγώνας ο Παναιτωλικός νίκησε με 2-1 την Λάρισα.

Ο Ουαρντά με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ξενοδόχοβ στο 39′. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε την σέντρα σουτ και ο Γιοβάνοβιτς στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ στη δεύτερη τελική της στο ματς κατάφερε να κάνει το 1-1. Με εξαιρετική κάθετη ο Αβραάμ βρήκε τον Μαρουκάκη, εκείνος γύρισε την μπάλα και ο επερχόμενος Ναζλίδης έκανε το 1-1 στο 54′.

Στο 71′ ο Παναιτωλικός είχε το δεύτερο δοκάρι του στο ματς. Ο Φερέιρα εκτέλεσε από τα αριστερά το φάουλ, ο Μάρκος Πάουλο πήρε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια με νέα κεφαλιά ο Τομανέ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 85′ μετά από σέντρα του Κλέσιο από τα δεξιά και ο Μαρκόβσκι με κεφαλιά βάζει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους κάνοντας το 2-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κυριακίδης απέκρουσε το εξαιρετικό σουτ του Μαρουκάκη κρατώντας το 2-1 για την ομάδα του.

Γκολ: 41΄Ουαρντά, 85′ Μαρκόβσκι / 54‘ Ναζλίδης

Παναιτωλικός (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Ροντρίγκες, Κούσα, Κλέζιο, Μάκο, Μάρκος Πάουλο, Τσοκάνη, Λεντέσμα, Φερέιρα, Ουάρντα, Τομανέ.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Ρέντζα, Γιοβάνοβιτς,Φάρκας, Κόντορ, Φατιόν, Ποτουρίδη, Βαρέλα, Αβραάμ, Ναβάρο, Ναζλίδη.