Copa America 2019: Το πρόγραμμα και οι ώρες μετάδοσης της διοργάνωσης

14/06/19 • 19:57 | UPD 14/06/19 • 19:57

Newsroom eleftherostypos.gr

To Copa América είναι η κυριότερη διοργάνωση των εθνικών ομάδων της λατινοαμερικάνικης Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου και αρχαιότερη (από το 1916) στον κόσμο σε επίπεδο εθνικών ομάδων. Η διοργάνωση διεξήχθη για πρώτη φορά από τις 2 Ιουλίου ως τις 17 Ιουλίου 1916 ως μέρος των εορτασμών για την εκατονταετηρίδα της Αργεντινής.

Η φετινή διοργάνωση φιλοξενείται στα γήπεδα της Βραζιλίας και ξεκινάει την Παρασκευή 14 Ιουνίου. Βέβαια στην Ελλάδα λόγω της διαφοράς ώρας θα δούμε τα πρώτα παιχνίδια στις 15/6, δηλαδή τα ξημερώματα του Σαββάτου, με την οικοδέσποινα να αντιμετωπίζει την Βολιβία στις 03.30.

Τα περισσότερα παιχνίδια είναι σε… βάναυσες ώρες για το ελληνικό κοινό, αλλά υπάρχουν αναμετρήσεις που… βολεύουν την Ευρώπη με ορισμένα ματς των ομίλων να είναι ορισμένα για τις 22.00. Για τον τελικό της διοργάνωσης δεν θα χρειαστεί μεγάλο ξενύχτι καθώς θα ξεκινήσει στις 23.00.

Από την τηλεοπτική συχνότητα της ΕΡΤ, θα παρουσιαστεί το αρχαιότερο τουρνουά εθνών στον κόσμο, το Copa America, που αρχίζει τα ξημερώματα στη Βραζιλία. Η ΕΡΤ θα μεταδώσει και τις 26 αναμετρήσεις της κορυφαίας διοργάνωσης.

Το πρόγραμμα και οι ώρες:

Α΄ Όμιλος

1. Βραζιλία
2. Βολιβία
3. Βενεζουέλα
4. Περού

15.06

03:30: Βραζιλία – Βολιβία
22:00: Βενεζουέλα – Περού

19.06

00:30: Βολιβία – Περού
03:30: Βραζιλία – Βενεζουέλα

22.06

22:00: Περού – Βραζιλία
22:00: Βολιβία – Βενεζουέλα

Β΄ Όμιλος

1. Αργεντινή
2. Κολομβία
3. Παραγουάη
4. Κατάρ

16.06

01:00: Αργεντινή – Κολομβία
22:00: Παραγουάη – Κατάρ

20.06

00:30: Κολομβία – Κατάρ
03:30: Αργεντινή – Παραγουάη

23.06

22:00: Κατάρ – Αργεντινή
22:00: Κολομβία – Παραγουάη

Γ΄ Όμιλος

1. Ουρουγουάη
2. Ισημερινός
3. Ιαπωνία
4. Χιλή

17.06

01:00: Ουρουγουάη – Ισημερινός

18.06

02:00: Ιαπωνία – Χιλή

21.06

02:00: Ουρουγουάη – Ιαπωνία

22 .06

02:00: Ισημερινός – Χιλή

25.06

02:00: Χιλή – Ουρουγουάη
02:00: Ισημερινός – Ιαπωνία

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

28.06 Ιουνίου

03:30 1ος του Α΄ Ομίλου – 3ος του Β΄ ή του Γ΄ Ομίλου
22:00 2ος Α΄ Ομίλου – 2ος Β΄ Ομίλου

29.06

02:00 1ος Β΄ Ομίλου – 2ος Γ΄ Ομίλου
22:00 1ος Γ΄ Ομίλου – 3ος Α΄ ή Β΄ Ομίλου

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

3 και 4 Ιουλίου

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ

6 Ιουλίου

ΤΕΛΙΚΟΣ

7 Ιουλίου

Copy link
Powered by Social Snap