Κύπελλο Ελλάδος: Το πανόραμα της δεύτερης αγωνιστικής

01/11/18 • 22:18 | UPD 01/11/18 • 22:18

Newsroom eleftherostypos.gr

Την τρίτη ημέρα της δεύτερης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, Ολυμπιακός και ΠΑΣ Γιάννινα προκρίθηκαν ενώ Ξάνθη και Απόλλων Σμύρνης έμειναν… ζωντανοί για μια θέση στους «16».

Στα παιχνίδια που άνοιξαν την τρίτη αγωνιστική ημέρα, της δεύτερης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, η Ξάνθη είδε το… χάρο με τα μάτια της απέναντι στην Κέρκυρα ωστόσο ο Κασάδο με γκολ στο 93′, γλίτωσε την ομάδα του και της έδωσε ελπίδες πρόκρισης (1-0) και πλέον είναι στην πρώτη θέση του 7ου ομίλου μαζί με τον ΟΦΗ .

Στη αναμέτρηση της Ριζούπολης η «Ελαφρά Ταξιαρχία», με χατ-τρικ του Τόμας Μπεντινέλι… καθάρισε τον Απόλλωνα Παραλιμνίου (5-0) και έμεινε ζωντανή στο «κυνήγι» της πρόκρισης στον 6ο όμιλο και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική. Στο… επεισοδιακό παιχνίδι που έγινε στην Πάτρα, ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Ολυμπιακό η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς με εύκολη νίκη (2-0), εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας με… σόου του Γιάννη Λουκίνα πήρε τη νίκη απέναντι στη Θύελλα Καμαρίου (5-0), κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση από τον 1ο όμιλο.

 Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα

Κέρκυρα – Ξάνθη 0-1
Απόλλων Σμύρνης – Απόλλων Παραλιμνίου 5-0
Παναχαϊκή – Ολυμπιακός 0-2
ΠΑΣ Γιάννινα – Θύελλα Καμαρίου 5-0

 Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Τετάρτης

Απόλλων Πόντου – Πανιώνιος 0-4
Απόλλων Λάρισας – ΑΕΚ 0-4
Παναιτωλικός – Κισσαμικός 0-0
Ηρακλής – Ατρόμητος 1-6
Άρης – Αήττητος Σπάτων 2-1
Τρίκαλα – Αστέρας Τρίπολης 0-1

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Τρίτης

ΟΦΗ – Νίκη Βόλου 3-0
ΑΕΛ – Ηρόδοτος 4-1
Λεβαδειακός – Άρης Αβάτου 4-0
Λαμία – ΝΠΣ Βόλος 1-1

Αναλυτικά οι βαθμολογίες των ομίλων μέχρι τώρα

1ος όμιλος
1 ΠΑΣ Γιάννινα 6
2 Ατρόμητος 3
3 Ηρακλής 3
4 Θύελλα Καμαρίου 0

2ος όμιλος
1 ΑΕΚ 6
2 Βόλος 4​
3 Λαμία 0
4 Απόλλων Λάρισας 0

3ος όμιλος
1 Κισσαμικός 4
2 Παναθηναϊκός 3
3 Παναιτωλικός 0
4 Ιεράπετρα 0
**Το Παναθηναϊκός – Ιεράπετρα δεν έχει οριστεί και έχουν παιχνίδι λιγότερο

4ος όμιλος
1 Άρης 4
2 ΠΑΟΚ 1
3 Εργοτέλης 1
4 Αήττητος Σπάτων
* ΠΑΟΚ και Εργοτέλης έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

5ος όμιλος
1 Ολυμπιακός 6
2 Λεβαδειακός 3
3 Παναχαϊκή 3
4 Άρης Αβάτου 0

6ος όμιλος
1 Αστέρας Τριπολης 6
2 Απόλλων Σμύρνης 3
3 Απόλλων Παραλιμνίου 1
4 Τρίκαλα 1

7ος όμιλος
1 ΟΦΗ 4
2 Ξάνθη 4
3 Κασσιόπη 3
4 Νίκη Βόλου 0

8ος όμιλος
1 Πανιώνιος 3
2 Λάρισα 3
3 Απόλλων Πόντου 3
4 Ηρόδοτος 0

Πηγή: sdna.gr