Η διοργάνωση των εκπλήξεων

Μουντιάλ 2018: Όλα όσα έγιναν την πρώτη αγωνιστική και τι ακολουθεί [βίντεο]

19/06/18 • 21:09 | UPD 19/06/18 • 21:09

32 ομάδες, 8 όμιλοι, 12 γήπεδα κι 11 πόλεις. Η πρώτη φάση ή αλλιώς η φάση των ομίλων του Μουντιάλ 2018 είναι η πλέον παραδοσιακή, με τους «μονομάχους» να καλούνται να πάρουν τις δύο πρώτες θέσεις στους ομίλους τους, προκειμένου να κλείσουν θέση στους «16».

Η φάση των ομίλων του Μουντιάλ 2018 θα κρατήσει μέχρι τις 28 του μήνα. Οι 32 «μονομάχοι» θα παλέψουν για την πρόκριση στα νοκ άουτ, με τα μεγάλα φαβορί να αναμένεται εύκολα ή δύσκολα να πάρουν το εισιτήριο για τους «16».

Οι ομάδες είναι χωρισμένες σε οκτώ ομίλους (σ.σ. τέσσερις στον καθέναν), από τους οποίους προκρίνονται μόνο οι δύο πρώτες.

Τα κριτήρια σε περίπτωση ισοβαθμιών
Εφόσον υπάρξουν ισοβαθμίες, πράγμα πολύ πιθανό μιας οι ομάδες θα δώσουν μόλις τρεις αγώνες, τότε τα κριτήρια είναι τα εξής: 1) Τα αποτελέσματα μεταξύ των ομάδων που έχουν ισοβαθμήσει, 2) διαφορά των τερμάτων, 3) καλύτερη επίθεση και 4) βαθμοί fair play που έχουν να κάνουν με τις κάρτες που έχουν δει οι παίκτες των ομάδων που έχουν ισοβαθμήσει.

Οι οκτώ όμιλοι του Μουντιάλ 2018:

1ος όμιλος

1. Ρωσία 3 5-0
2. Ουρουγουάη 3 1-0
3. Αίγυπτος 0 0-1
4. Σαουδική Αραβία 0 0-5

1η αγωνιστική (14-15/06)

Ρωσία – Σαουδική Αραβία 5-0
(12′ Γκαζίνσκι, 43′, 90+1′ Τσερίσεβ, 71′ Τζιούμπα, 90+5′ Γκολόβιν)

Αίγυπτος – Ουρουγουάη 0-1
(89′ Χιμένες)

2η αγωνιστική (19-20/06)

Ρωσία – Αίγυπτος (21:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)
Ουρουγουάη – Σαουδική Αραβία (18:00, Rostov Arena, Ροστόφ)

3η αγωνιστική (25/06)

Ουρουγουάη – Ρωσία (17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)
Σαουδική Αραβία – Αίγυπτος (17:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)

2ος όμιλος

1. Ιράν 3 1-0
2. Πορτογαλία 1 3-3
3. Ισπανία 1 3-3
4. Μαρόκο 0 0-1

1η αγωνιστική (15/06)

Μαρόκο – Ιράν 0-1
(90+5′ αυτ. Μπουχαντούζ)

Πορτογαλία – Ισπανία 3-3
(4′ πέν., 44′, 88′ Ρονάλντο – 24′ και 55′ Κόστα, 58′ Νάτσο)

2η αγωνιστική (20/06)

Πορτογαλία – Μαρόκο (15:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)
Ιράν – Ισπανία (21:00, Kazan Arena, Καζάν)

3η αγωνιστική (25/06)

Ιράν – Πορτογαλία (21:00, Mordovia Arena, Σάρανσκ)
Ισπανία – Μαρόκο (21:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)

3ος όμιλος

1. Γαλλία 3 2-1
2. Δανία 3 1-0
3. Αυστραλία 0 1-2
4. Περού 0 0-1

1η αγωνιστική (16/06)

Γαλλία – Αυστραλία 2-1
(57′ Γκριεζμάν, 82′ Πογκμπά – 61′ Γέντινακ)

Περού – Δανία 0-1
(59′ Πόουλσεν)

2η αγωνιστική (21/06)

Δανία – Αυστραλία (15:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)
Γαλλία – Περού (18:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)

3η αγωνιστική (26/06)

Δανία – Γαλλία (17:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)
Αυστραλία – Περού (17:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

4ος όμιλος

1. Κροατία 3 2-0
2. Ισλανδία 1 1-1
3. Αργεντινή 1 1-1
4. Νιγηρία 0 0-2

1η αγωνιστική (16/06)

Αργεντινή – Ισλανδία 1-1
(19′ Αγκουέρο / 23′ Φινμπόγκασον)

Κροατία – Νιγηρία 2-0
(32′ αυτ. Ετέμπο, 70′ πεν. Μόντριτς)

2η αγωνιστική (21-22/06)

Αργεντινή – Κροατία (21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)
Νιγηρία – Ισλανδία (18:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)

3η αγωνιστική (26/06)

Νιγηρία – Αργεντινή (21:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)
Ισλανδία – Κροατία (21:00, Rostov Arena, Ροστόφ)

5ος όμιλος

1. Σερβία 3 1-0
2. Ελβετία 1 1-1
3. Βραζιλία1 1-1
4. Κόστα Ρίκα 0 0-1

1η αγωνιστική (17/06)

Κόστα Ρίκα – Σερβία 0-1
(56′ Κολάροφ)

Βραζιλία – Ελβετία 1-1
(20′ Κουτίνιο, 50′ Ζούμπερ)

2η αγωνιστική (22/06)

Βραζιλία – Κόστα Ρίκα (15:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)
Σερβία – Ελβετία (21:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)

3η αγωνιστική (27/06)

Σερβία – Βραζιλία (21:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)
Ελβετία – Κόστα Ρίκα (21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)

6ος όμιλος

1. Μεξικό 3 1-0
2. Σουηδία 3 1-0
3. Ν. Κορέα 0 0-1
4. Γερμανία 0 0-1

1η αγωνιστική (17-18/06)

Γερμανία – Μεξικό 0-1
(35′ Λοθάνο)

Σουηδία – Ν. Κορέα 0-1
(65′ Γκράνκβιστ)

2η αγωνιστική (23/06)

Ν. Κορέα – Μεξικό (18:00, Rostov Arena, Ροστόφ)
Γερμανία – Σουηδία (21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

3η αγωνιστική (27/06)

Ν. Κορέα – Γερμανία (17:00, Kazan Arena, Καζάν)
Μεξικό – Σουηδία (17:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)

7ος όμιλος

1. Βέλγιο 3 3-0
2. Αγγλία 3 2-1
3. Τυνησία 0 1-2
4. Παναμάς 0 0-3

1η αγωνιστική (18/06)

Βέλγιο – Παναμάς3-0
(56′ Μέρτενς, 69′, 75′ Λουκάκου)

Τυνησία – Αγγλία 1-2

(35′ Σάσι / 11′, 91′ Κέιν)

2η αγωνιστική (23-24/06)

Βέλγιο – Τυνησία (15:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)
Αγγλία – Παναμάς (15:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)

3η αγωνιστική (28/06)

Αγγλία – Βέλγιο (21:00, Kaliningrad Stadium, Καλίνινγκραντ)
Παναμάς – Τυνησία (21:00, Mordovia Arena, Σάρανσκ)

8ος όμιλος

1. Ιαπωνία 3 2-1
2. Σενεγάλη 3 2-1
3. Πολωνία 0 1-2
4. Κολομβία 1-2

1η αγωνιστική (19/06)

Κολομβία – Ιαπωνία 1-2
(39′ Κιντέρο/6′ Καγκάβα, 73′ Οσάκο)

https://www.youtube.com/watch?v=yZ6s-vDTMoY

Πολωνία – Σενεγάλη 1-2
(60′ Νιανγκ / 38′ Τσιόνεκ (αυτ), 87′ Χριχόβιακ)

2η αγωνιστική (24/06)

Ιαπωνία – Σενεγάλη (18:00, Central Stadium, Εκατερίνμπουργκ)
Πολωνία – Κολομβία (21:00, Kazan Arena, Καζάν)

3η αγωνιστική (28/06)

Ιαπωνία – Πολωνία (17:00, Volgograd Arena, Βόλγκογκραντ)
Σενεγάλη – Κολομβία (17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)

Το πρόγραμμα των νοκ άουτ αγώνων

Φάση των «16» (30/06-03/07)

1) Νικητής 3ου ομίλου – Δεύτερος 4ου ομίλου (30/06, 17:00, Kazan Arena, Καζάν)
2) Νικητής 1ου ομίλου – Δεύτερος 2ου ομίλου (30/06, 21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)
3) Νικητής 2ου ομίλου – Δεύτερος 1ου ομίλου (01/07, 17:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)
4) Νικητής 4ου ομίλου – Δεύτερος 3ου ομίλου (01/07, 21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)
5) Νικητής 5ου ομίλου – Δεύτερος 6ου ομίλου (02/07, 17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)
6) Νικητής 7ου ομίλου – Δεύτερος 8ου ομίλου (02/07, 21:00, Rostov Arena, Ροστόφ)
7) Νικητής 6ου ομίλου – Δεύτερος 5ου ομίλου (03/07, 17:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)
8) Νικητής 8ου ομίλου – Δεύτερος 7ου ομίλου (03/07, 21:00, Otkrytiye Arena, Μόσχα)

Προημιτελική Φάση (06-07/07)

9) Νικητής 1 – Νικητής 2 (06/07, 17:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι)
10) Νικητής 5 – Νικητής 6 (06/07, 21:00, Kazan Arena, Καζάν)
11) Νικητής 7 – Νικητής 8 (07/07, 17:00, Cosmos Arena, Σαμάρα)
12) Νικητής 3 – Νικητής 4 (07/07, 21:00, Fisht Olympic Stadium, Σότσι)

Ημιτελική Φάση (10-11/07)

13) Νικητής 9 – Νικητής 10 (10/07, 21:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)
14) Νικητής 11 – Νικητής 12 (11/07, 21:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

Μικρός Τελικός (14/07)

Ηττημένος 13 – Ηττημένος 14 (17:00, Krestovsky Stadium, Αγία Πετρούπολη)

Τελικός (15/07)

Νικητής 13 – Νικητής 14 (18:00, Luzhniki Stadium, Μόσχα)

Διαβάστε όλες τις ειδήσεις για το Μουντιάλ 2018 με ένα κλικ ΕΔΩ