όλο το πρόγραμμα

Αυτή είναι η κλήρωση του Μουντιάλ

01/12/17 • 17:01 | UPD 01/12/17 • 18:36

Σήμερα αναμένεται να μάθουν οι 32 συμμετέχοντες του Παγκοσμίου Κυπέλλου του προσεχούς καλοκαιριού τους αντιπάλους που θα συναντήσουν στη φάση των ομίλων.

Σε μια λαμπρή τελετή στο Κρεμλίνο, παρουσία του Ρώσου προέδρου Βλάντιμιρ Πούτιν, έγινε στη Μόσχα η κλήρωση της τελικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018. Η πρεμιέρα του μουντιάλ θα γίνει με τον αγώνα της Ρωσίας με τη Σαουδική Αραβία στις 14 Ιουνίου στο στάδιο Λουζνίκι της Μόσχας.

Οι διοργανωτές Ρώσοι λογικά δε θα έχουν πρόβλημα να περάσουν από την πρώτη φάση της διοργάνωσης μαζί με την Ουρουγουάη. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία βρίσκεται σε έναν ανταγωνιστικό όμιλο με Μεξικό, Σουηδία και Ν.Κορέα ενώ το πιο δύσκολο θεωρητικά όμιλο τον έχει η Αργεντινή του Λίονελ Μέσι με Κροατία, Ισλανδία και Νιγηρία. Τέλος ο Κριστιάνο Ρονάλντο και η πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος, θα είναι μαζί με την Ισπανία τα φαβορί, απέναντι σε Μαρόκο και Ιράν.

Συνολικά θα πραγματοποιηθούν 64 αγώνες σε 12 γήπεδα των 11 πόλεων. Οι 11 πόλεις, που θα φιλοξενήσουν τους αγώνες: Μόσχα, Αγία Πετρούπολη, Εκατερίνενμπουργκ, Σότσι, Καζάν, Σαράνσκ, Βόλγκογκραντ, Ροστόφ, Σαμάρα, Νόβγκοροντ, Καλίνινγκαρντ.

Τα γκρουπ:

4ο γκρουπ: Σερβία, Νιγηρία, Αυστραλία, Ιαπωνία, Μαρόκο, Παναμάς, Νότια Κορέα, Σαουδική Αραβία.

3ο γκρουπ: Δανία, Ισλανδία, Κόστα Ρίκα, Σουηδία, Τυνησία, Αίγυπτος, Σενεγάλη, Ιράν

2ο γκρουπ: Ισπανία, Περού, Ελβετία, Αγγλία, Κολομβία, Μεξικό, Ουρουγουάη, Κροατία

1ο γκρουπ: Ρωσία (οικοδέσποινα), Γερμανία (παγκόσμια πρωταθλήτρια), Βραζιλία, Πορτογαλία, Αργεντινή, Βέλγιο, Πολωνία και Γαλλία

Η ΚΛΗΡΩΣΗ 

1ος όμιλος: Ρωσία, Ουρουγουάη, Αίγυπτος, Σαουδική Αραβία

2ος όμιλος: Πορτογαλία, Ισπανία, Ιράν, Μαρόκο

3ος όμιλος: Γαλλία, Περού, Δανία, Αυστραλία

4ος όμιλος: Αργεντινή, Κροατία, Ισλανδία, Νιγηρία

5ος όμιλος: Βραζιλία, Ελβετία, Κόστα Ρίκα, Σερβία

6ος όμιλος: Γερμανία, Μεξικό, Σουηδία, Ν.Κορέα

7ος όμιλος: Βέλγιο, Αγγλία, Τυνησία, Παναμάς

8ος όμιλος: Πολωνία, Κολομβία, Σενεγάλη, Ιαπωνία

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων 

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρωσία

Σαουδική Αραβία

Αίγυπτος

Ουρουγουάη

 

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (14-15/6)

Ρωσία-Σαουδική Αραβία

Αίγυπτος-Ουρουγουάη

 

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (19-20/6)

Ρωσία-Αίγυπτος

Ουρουγουάη-Σαουδική Αραβία

 

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  (25/6)

Ουρογουάη-Ρωσία

Σαουδική Αραβία-Αίγυτπος

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Πορτογαλία

Ισπανία

Μαρόκο

Ιράν

 

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (15/6)

Πορτογαλία-Ισπανία

Μαρόκο-Ιράν

 

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (20/6)

Πορτογαλία-Μαρόκο

Ιράν-Ισπανία

 

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  (25/6)

Ιράν-Πορτογαλία

Ισπανία-Μαρόκο

 

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Γαλλία

Αυστραλία

Περού

Δανία

 

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (16/6)

Γαλλία-Αυστραλία

Περού-Δανία

 

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (21/6)

Γαλλία-Περού

Δανία-Αυστραλία

 

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  (26/6)

Δανία-Γαλλία

Αυστραλία-Περού

 

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Αργεντινή

Ισλανδία

Κροατία

Νιγηρία

 

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (16/6)

Αργεντινή-Ισλανδία

Κροατία-Νιγηρία

 

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (21-22/6)

Αργεντινή-Κροατία

Νιγηρία-Ισλανδία

 

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26/6)

Νιγηρία-Αργεντινή

Ισλανδία-Κροατία

 

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Βραζιλία

Ελβετία

Κόστα Ρίκα

Σερβία

 

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (17/6)

Κόστα Ρίκα-Σερβία

Βραζιλία-Ελβετία

 

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (22/6)

Βραζιλία-Κόστα Ρίκα

Σερβί-Ελβετία

 

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (27/6)

Σερβία-Βραζιλία

Ελβετία-Κόστα Ρίκα

 

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Γερμανία

Μεξικό

Σουηδία

Ν. Κορέα

 

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (17-18/6)

Γερμανία-Μεξικό

Σουηδία-Ν. Κορέα

 

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (23/6)

Γερμανία-Σουηδία

Ν. Κορέα-Μεξικό

 

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  (27/6)

Ν. Κορέα-Γερμανία

Μεξικό-Σουηδία

 

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο

Παναμάς

Τυνησία

Αγγλία

 

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (18/6)

Βέλγιο-Παναμάς

Τυνησία-Αγγλία

 

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (23-24/6)

Βέλγιο-Τυνησία

Αγγλία-Παναμάς

 

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  (28/6)

Αγγλία-Βέλγιο

Παναμάς-Τυνησία

 

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Πολωνία

Σενεγάλη

Κολομβία

Ιαπωνία

 

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (19/6)

Πολωνία-Σενεγάλη

Κολομβία-Ιαπωνία

 

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (24/6)

Ιαπωνία-Σενεγάλη

Πολωνία-Κολομβία

 

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ  (28/6)

Ιαπωνία-Πολωνία

Σενεγάλη-Κολομβία