Το πανόραμα του Κυπέλλου Ελλάδας – Ποιοι πήραν την πρόκριση στους «16»

28/11/17 • 22:58 | UPD 28/11/17 • 22:58

Δραματικό φινάλε στον 1ο όμιλο του κυπέλλου Ελλάδας, με τον Απόλλωνα Σμύρνης να αποχαιρετά τελικά τη διοργάνωση, μετά την ήττα 2-1 από τον ΟΦΗ.

Δραματικό φινάλε στον 1ο όμιλο του κυπέλλου Ελλάδας, με τον Απόλλωνα Σμύρνης να αποχαιρετά τελικά τη διοργάνωση, μετά την ήττα 2-1 από τον ΟΦΗ στο γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης» του Ηρακλείου.

Το αποτέλεσμα αυτό έδωσε στους Κρήτες της 1η θέση του ομίλου, με τον Πλατανιά (που δεν έχει υποχρεώσεις την 3η αγωνιστική, λόγω της μη συμμετοχής του Ηρακλή) να καταλαμβάνει την προνομιούχο δεύτερη θέση.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» προηγήθηκε στο 61΄ με δυνατό σουτ του Κιταμπάλα. Στο 81΄ ισοφάρισε ο Όγκμποε και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ορτέγκα «έγραψε» το τελικό 2-1 και «σφράγισε» την πρόκριση του ΟΦΗ, αλλά και του Πλατανιά (θα έμενε έξω με σκορ 1-2).

«Περίπατο» ο Ατρόμητος στη Σπάρτη

Σε… παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής του 4ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας, ανάμεσα στη Σπάρτη και τον Ατρόμητο, με την ομάδα του Περιστερίου να νικάει εύκολα 4-0 και να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση, την ίδια στιγμή που η ομάδα της Λακωνίας ολοκλήρωσε χωρίς βαθμούς την παρουσία της.

Πριν ολοκληρωθεί το 40λεπτο, το σκορ βρισκόταν ήδη στο 0-3, με ένα γκολ του Μάντσον στο 17΄ και δύο γκολ του Ουάρντα, στο 28΄ και στο 37΄. Στο 76΄ ο Μενσά διαμόρφωσε το τελικό 0-4. Στα πλέον αξιοσημείωτα του αγώνα, η είσοδος του νεαρού τερματοφύλακα, Χρήστου Μανδά, ο οποίος σε ηλικία 16 ετών, 2 μηνών και 10 ημερών, έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του Ατρομήτου, που έπαιξε σε επίσημο ματς της ομάδας.

Δεν “ίδρωσε” η Ξάνθη

Άνετο απόγευμα είχε η Ξάνθη στο Δημοτικό Στάδιο Σερρών όπου εξασφάλισε τη νίκη με 2-1 επί του Πανσερραϊκού και μαζί την πρόκριση για τη φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδας με τέρματα των Κάστρο (33΄) και Π. Ορφανίδη (60΄ πέν.), ενώ μείωσε στο 90΄ ο Ζιγκερίδης.

H Ξάνθη πήρε την πρόκριση αήττητη (3 νίκες), ενώ ο Πανσερραϊκός έμεινε στους 3 βαθμούς με μόλις μία νίκη στο ενεργητικό του.

Και η Λαμία στους “16”

Η Λαμία πήρε το «εισιτήριο» για τους “16”, καθώς νίκησε 2-0 τον Απόλλωνα Λάρισας στο Αλκαζάρ. Οι Ακόστα (55΄) και Καραγιάννης (59΄) σημείωσαν τα τέρματα για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ που κατέκτησε την δεύτερη θέση στο γκρουπ.

 Παλικαρίσια πρόκριση για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Μετά από θεαματικό και με ωραίες φάσεις παιχνίδι, ο Άρης αναδείχτηκε ισόπαλος με τον ΠΑΣ Γιάννινα (1-1), αποτέλεσμα που έστειλε στην επόμενη φάση τους Ηπειρώτες, σε αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς, που έμειναν εκτός της διοργάνωσης.

Οι δυο ομάδες είχαν καλό αγωνιστικό ρυθμό και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες από το 36΄, καθώς ο Καρανίκας χτύπησε εκτός φάσης τον Σόουζα. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στο 59΄, μετά από φάουλ του Μπαργκάν και κεφαλιά του Μιλούνοβιτς, που παραβίασε την εστία του Γιαννίκογλου.

Οι Ηπειρώτες ισοφάρισαν στο 72΄, όταν ο Μαραγκός καθυστέρησε να απομακρύνει και ο Σολτάνι με σουτ αξιοποίησε την ευκαιρία, φέρνοντας το ματς στα ίσα… Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην συνέχεια με στόχο ένα δεύτερο γκολ ώστε να κερδίσουν το «εισιτήριο» της πρόκρισης, αλλά οι Γιαννιώτες δεν ήταν πρόθυμοι να αφήσουν την ευκαιρία και με σωστή αμυντική λειτουργία κράτησαν το 1-1.

 

Κύπελλο Ελλάδας 3η αγωνιστική

Τρίτη 28 Νοεμβρίου

ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης 2-1 (81 Ογκμπόε, 91 Ορτέγα / 61 Κιταμπάλα)
Σπάρτη – Ατρόμητος 0-4 (17 Μάνσον, 28,38 Ουάρντα, 75 Μενσά)
Ηρακλής – Πλατανιάς (ματαιώθηκε)
Απόλλων Λάρισας – Λαμία 0-2 (55 Ακόστα, 59 Καραγιάννης)
Πανσερραϊκός – Ξάνθη 1-2 (90 Ζιγκερίδης / 32 Κάστρο, 60 πεν. Π.Ορφανίδης)
Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (60 Μιλούνοβιτς / 72 Σολτάνι)

Τετάρτη 29 Νοεμβρίου

Αχαρναϊκός – Αστέρας Τρίπολης (ματαιώθηκε)
Αιγινιακός – ΠΑΟΚ (15:00)
Τρίκαλα – Κέρκυρα (17:15)
Κισσαμικός – Ολυμπιακός (17:15)
Αν. Καρδίτσας – ΑΕΛ (19:30)
Παναχαϊκή – Παναθηναϊκός (19:30)

Πέμπτη 30 Νοεμβρίου

Εργοτέλης – Παναιτωλικός (15:00)
Απόλλων Πόντου – Λεβαδειακός (17:15)
Παναιγιάλειος – Πανιώνιος (17:15)
Καλλιθέα – ΑΕΚ (19:30)

Το πανόραμα του Κυπέλλου Ελλάδας

1ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ηρακλής – ΟΦΗ (ματαιώθηκε)
Πλατανιάς – Απόλλων Σμύρνης 1-0

2η αγωνιστική
ΟΦΗ – Πλατανιάς 1-0
Απόλλων Σμύρνης – Ηρακλής (ματαιώθηκε)

3η αγωνιστική
ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης 2-1
Ηρακλής – Πλατανιάς (ματαιώθηκε)

Η βαθμολογία: ΟΦΗ 9, Πλατανιάς 6, Απόλλων 3, Ηρακλής 0

*Ο Ηρακλής αποσύρθηκε από τη διοργάνωση και οι ομάδες κερδίζουν άνευ αγώνα τις αναμετρήσεις.

2ος όμιλος

1η αγωνιστική
Αιγινιακός-Απόλλων Πόντου 0-1
ΠΑΟΚ -Λεβαδειακός 2-1

2η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου-ΠΑΟΚ 0-1
Λεβαδειακός-Αιγινιακός 5-0

3η αγωνιστική
Απόλλων Πόντου-Λεβαδειακός
Αιγινιακός-ΠΑΟΚ

Η βαθμολογία: ΠΑΟΚ 6, Λεβαδειακός 3, Απόλλων Π. 3, Αιγινιακός 0

3ος όμιλος

1η αγωνιστική
ΑΕΚ-Λαμία 2-0
Καλλιθέα-Απόλλων Λάρισας 1-2

2η αγωνιστική
Απόλλων Λάρισας-ΑΕΚ 0-7
Λαμία- Καλλιθέα 1-0

3η αγωνιστική
Απόλλων Λάρισας-Λαμία 0-2
Καλλιθέα-ΑΕΚ

Η βαθμολογία: ΑΕΚ 6, Λαμία 6, Απόλλων Λ. 3, Καλλιθέα 0

4ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ατρόμητος-Κέρκυρα 1-0
Σπάρτη-Τρίκαλα 1-3

2η αγωνιστική
Τρίκαλα-Ατρόμητος 1-1
Κέρκυρα-Σπάρτη 6-1

3η αγωνιστική
Τρίκαλα-Κέρκυρα
Σπάρτη-Ατρόμητος 0-4

Η βαθμολογία: Ατρόμητος 7, Τρίκαλα 4, Κέρκυρα 3, Σπάρτη 0

5ος όμιλος

1η αγωνιστική
Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης 2-1
Κισσαμικός-Αχαρναϊκός 1-0

2η αγωνιστική
Αχαρναϊκός-Ολυμπιακός 0-3
Αστέρας Τρίπολης-Κισσαμικός 2-1

3η αγωνιστική
Αχαρναϊκός-Αστέρας Τρίπολης (ματαιώθηκε)
Κισσαμικός-Ολυμπιακός

Η βαθμολογία: Ολυμπιακός 6, Αστέρας Τρ. 6, Κισσαμικός 3, Αχαρναϊκός 0

*Ο Αχαρναϊκός αποβλήθηκε από τη Football League και αποσύρθηκε από το Κύπελλο

6ος όμιλος

1η αγωνιστική
Πανσερραϊκός -Εργοτέλης 2-0
Ξάνθη- Παναιτωλικός 2-0

2η αγωνιστική
Εργοτέλης-Ξάνθη 2-4
Παναιτωλικός-Πανσερραϊκός 2-0

3η αγωνιστική
Εργοτέλης-Παναιτωλικός
Πανσερραϊκός-Ξάνθη 1-2

Η βαθμολογία: Ξάνθη 9, Παναιτωλικός 3, Πανσερραϊκός 3, Εργοτέλης 0

7ος όμιλος

1η αγωνιστική
Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1
Παναιγιάλειος-Άρης 0-1

2η αγωνιστική
ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιγιάλειος 3-0
Άρης-Πανιώνιος 1-2

3η αγωνιστική
Παναιγιάλειος-Πανιώνιος
Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Η βαθμολογία: ΠΑΣ Γιάννινα 5, Πανιώνιος 4, Άρης 4, Παναιγιάλειος 0

8ος όμιλος

1η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0
Παναθηναϊκός- ΑΕΛ 2-0

2η αγωνιστική
ΑΕΛ-Παναχαϊκή 3-0
Αναγέννηση Καρδίτσας-Παναθηναϊκός 1-2

3η αγωνιστική
Παναχαϊκή-Παναθηναϊκός
Αναγέννηση Καρδίτσας-ΑΕΛ

Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 6, ΑΕΛ 3, Παναχαϊκή 3, Αναγέννηση Καρδίτσας 0

• Από κάθε όμιλο προκρίνονται δύο ομάδες στους 16, με γκρουπ ισχυρών (οι πρώτοι) και γκρουπ ανίσχυρων (οι δεύτεροι)

• Σε περίπτωση ισοβαθμίας, για την τελική κατάταξη των ομάδων θα ληφθούν υπόψη, κατά σειρά, τα ακόλουθα κριτήρια:1.Περισσότεροι βαθμοί στους αγώνες μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν 2.Διαφορά τερμάτων στους αγώνες μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν 3.Καλύτερη επίθεση σε όλους τους αγώνες του ομίλου 4.Καλύτερη άμυνα σε όλους τους αγώνες του ομίλου.