20/06/17 • 11:20 | UPD 20/06/17 • 11:20

Αυτή είναι η Eθνική ομάδα στίβου για τη Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Με αθλητές που αυτό το διάστημα βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση οριστικοποιήθηκε μετά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην Πάτρα η εθνική ομάδα που θα αγωνιστεί στη Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος εθνικών ομάδων (το παλαιό Μπρούνο Ζάουλι) το ερχόμενο τριήμερο (23-25/6) στη Γαλλία, στη Λιλ.

Ανά κατηγορία και αγώνισμα θα έχουμε:

Ανδρες

100 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (Ελ. Βενιζέλος Γ.Σ.)

200 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (Ελ. Βενιζέλος Γ.Σ.)

400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη)

800 μ.: Θάνος Καλάκος (Γ.Σ. Γλυφάδας)

1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Πανναξιακός)

3.000 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Πανναξιακός)

5.000 μ.: Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ)

110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)

400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (Γ.Σ. Τρικάλων)

3.000 μ. στιπλ: Νίκος Γκότσης (ΣΑΚ Αθηνών)

Υψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)

Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (Πανελλήνιος Γ.Σ.)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (Γ.Ε. Γρεβενών)

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)

Σφαιροβολία: Νίκος Σκαρβέλης (Γ.Σ. Τρικάλων)

Δισκοβολία: Ιάσωνας Θανόπουλος (Πρωτέας Κομοτηνής)

Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (Ελ. Βενιζέλος Γ.Σ.)

Ακοντισμός: Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)

4×100 μ.: Δουβαλίδης, Νυφαντόπουλος (Ελ. Βενιζέλος Γ.Σ.), Τριβιζάς (ΟΣΦΠ), Τσάκωνας, Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)

4×400 μ.: Κυριακίδης (ΟΣΦΠ), Κουτσούκης (Φίλιππος Β.), Λαμπρόπουλος (Ολυμπιακή Δομή), Παππάς, Αλμπάνης (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)

Γυναίκες

100 μ.: Γρηγορία Κεραμιδά (Δρομέας Βάρης)

200 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Πανναξιακός)

400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου (Γ.Ε. Ηρακλείου)

800 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (Γ.Σ. Κηφισιάς)

1.500 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)

3.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)

5.000 μ.: Ράνια Ρεμπούλη (Κάμειρος 2009)

100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (Γ.Σ. Κηφισιάς)

400 μ. εμπ.: Κατερίνα Δαλάκα (Νεάπολη Χαλκίδας)

3.000 μ. στιπλ: Μαρίνα Μανιαδάκη (Α.Ο. Λασιθίου)

Υψος: Τατιάνα Γκούσιν (Γ.Σ. Κηφισιάς)

Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (Α.Ο. Φιλοθέης)

Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λ.)

Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ)

Σφαιροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (Γ.Σ. Τρικάλων)

Δισκοβολία: Κρίστυ Αναγνωστοπούλου (Γ.Σ. Κερατέας)

Σφυροβολία: Ηλιάνα Κοροσίδου (Αίολος Μακεδονίας)

Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)

4×100 μ.: Μπελιμπασάκη, Κεραμιδά, Δαλάκα, Πεσιρίδου, Γάτου (ΑΓΕΣ Κάμειρος)

4×400 μ.: Βασιλείου Ειρ., Βασιλείου Αννα (ΓΕΗ), Φέρρα (ΟΣΦΠ), Μουρτά (Ολυμπιάς Πατρών), Δαλάκα.

 

 

Δημοφιλή

Τα cookies επιτρέπουν μια σειρά από λειτουργίες που ενισχύουν την εμπειρία σας στο eleftherostypos.gr. Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies. Περισσότερες πληροφορίες.

Οι ρυθμίσεις των cookies σε αυτή την ιστοσελίδα έχουν οριστεί σε "αποδοχή cookies" για να σας δώσουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία περιήγησης. Εάν συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτή την ιστοσελίδα χωρίς να αλλάξετε τις ρυθμίσεις των cookies σας ή κάνετε κλικ στο κουμπί "Κλείσιμο" παρακάτω τότε συναινείτε σε αυτό.

Κλείσιμο