Αυτή είναι η Eθνική ομάδα στίβου για τη Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Με αθλητές που αυτό το διάστημα βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση οριστικοποιήθηκε μετά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην Πάτρα η εθνική ομάδα που θα αγωνιστεί στη Σούπερ Λίγκα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος εθνικών ομάδων (το παλαιό Μπρούνο Ζάουλι) το ερχόμενο τριήμερο (23-25/6) στη Γαλλία, στη Λιλ.

Ανά κατηγορία και αγώνισμα θα έχουμε:

Ανδρες

100 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (Ελ. Βενιζέλος Γ.Σ.)

200 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (Ελ. Βενιζέλος Γ.Σ.)

400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη)

800 μ.: Θάνος Καλάκος (Γ.Σ. Γλυφάδας)

1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Πανναξιακός)

3.000 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Πανναξιακός)

5.000 μ.: Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ)

110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)

400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (Γ.Σ. Τρικάλων)

3.000 μ. στιπλ: Νίκος Γκότσης (ΣΑΚ Αθηνών)

Υψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)

Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (Πανελλήνιος Γ.Σ.)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (Γ.Ε. Γρεβενών)

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)

Σφαιροβολία: Νίκος Σκαρβέλης (Γ.Σ. Τρικάλων)

Δισκοβολία: Ιάσωνας Θανόπουλος (Πρωτέας Κομοτηνής)

Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (Ελ. Βενιζέλος Γ.Σ.)

Ακοντισμός: Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)

4×100 μ.: Δουβαλίδης, Νυφαντόπουλος (Ελ. Βενιζέλος Γ.Σ.), Τριβιζάς (ΟΣΦΠ), Τσάκωνας, Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)

4×400 μ.: Κυριακίδης (ΟΣΦΠ), Κουτσούκης (Φίλιππος Β.), Λαμπρόπουλος (Ολυμπιακή Δομή), Παππάς, Αλμπάνης (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)

Γυναίκες

100 μ.: Γρηγορία Κεραμιδά (Δρομέας Βάρης)

200 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Πανναξιακός)

400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου (Γ.Ε. Ηρακλείου)

800 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (Γ.Σ. Κηφισιάς)

1.500 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)

3.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)

5.000 μ.: Ράνια Ρεμπούλη (Κάμειρος 2009)

100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (Γ.Σ. Κηφισιάς)

400 μ. εμπ.: Κατερίνα Δαλάκα (Νεάπολη Χαλκίδας)

3.000 μ. στιπλ: Μαρίνα Μανιαδάκη (Α.Ο. Λασιθίου)

Υψος: Τατιάνα Γκούσιν (Γ.Σ. Κηφισιάς)

Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (Α.Ο. Φιλοθέης)

Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λ.)

Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ)

Σφαιροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (Γ.Σ. Τρικάλων)

Δισκοβολία: Κρίστυ Αναγνωστοπούλου (Γ.Σ. Κερατέας)

Σφυροβολία: Ηλιάνα Κοροσίδου (Αίολος Μακεδονίας)

Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)

4×100 μ.: Μπελιμπασάκη, Κεραμιδά, Δαλάκα, Πεσιρίδου, Γάτου (ΑΓΕΣ Κάμειρος)

4×400 μ.: Βασιλείου Ειρ., Βασιλείου Αννα (ΓΕΗ), Φέρρα (ΟΣΦΠ), Μουρτά (Ολυμπιάς Πατρών), Δαλάκα.